פרסום בגוגל אדוורדס לעומת מודעות פייסבוק – חלק 2

בפוסט הקודם עסקתי בסקירת שתי מערכות הפרסום בגוגל ובפייסבוק ובהבדלים ביניהן. הפוסט הזה יעסוק בדרך שבה גוגל ופייסבוק מחליטות מתי המודעות שלנו תופענה, ואיך אנחנו ננצל מידע זה על מנת לכוון את מסע הפרסום שלנו לקהל יעד נכון ובזמן הנכון ביותר.

פרסום בגוגל אדוורדס:

המטרה של הפרסום בגוגל היא להציג את המודעות שלנו לגולשים שמחפשים את מה שיש לנו למכור. בחשבון האדוורדס שלנו אנחנו יכולים לראות את כמות ה"הופעות" של המודעה שלנו לגולשים, כלומר כמה פעמים גוגל החליטה שהמודעה שלנו רלוונטית למה שהגולשים מחפשים והציגה אותה בפניהם. הנתון הזה הוא הנתון החשוב לנו בבואנו לתכנן את מסע הפרסום שלנו, והוא שונה מן הנתון של ה"קליקים" שהוא הכמות של הגולשים שהקליקו על המודעה והגיעו אל עמוד הנחיתה שלנו. לגוגל יש למעשה שני סוגים של ספירת הופעות:

  • ספירה אחת על כל הופעה של המודעה שלנו ברשת החיפוש או ברשת התוכן של גוגל.
  • במידה והגולש משתמש בתכונה Google Instant תיספר הופעה בכל אחד מן המקרים הבאים:
    1. גולש מקליד ביטוי חיפוש אך איננו משלים את ההקלדה כי אם לוחץ במקום כלשהו בדף האינטרנט כמו באחת מתוצאות החיפוש האורגני או החיפוש הממומן או גם ב"חיפושים קשורים".
    2. הגולש השלים להקליד את ביטוי החיפוש ולאחר מכן לחץ על הכפתור "חפש" או הקיש על מקש האנטר או בחר מתוך אחת מן השאילתות שהוצעו לו על ידי גוגל בתפריט נפתח.
    3. גולש שהפסיק להקליד אך צפה בעמוד במשך שלוש שניות לפחות.

אם כך ההגדרה הטובה ביותר לקריטריונים שגוגל משתמשת בהם לצורך ההחלטה האם להציג או לא להציג את המודעה שלנו היא ההתאמה בין שאילתת החיפוש של הגולש ובין מילות המפתח שהגדרנו במסע הפרסום בגוגל באמצעות מערכת גוגל אדוורדס. ולכן מפרסמים שיש להם רשימה מסודרת ובדוקה של ביטויי חיפוש רלוונטיים יאמרו לך שהרשימה הזו שווה את משקלה בזהב. היות ומדובר במשהו שמצריך מאמצים רבים, נסיונות וטעויות, אופטימיזציה רצופה ומתמשכת עד להשגת תוצאות ראויות. אבל המסר הוא ברור: ניתן בהחלט לשלוט בהופעות ובאיכות קהל היעד אליו אנחנו מתכוונים להציג את המודעות שלנו.

אגב הופעות, כמות ההופעות הרצויה של המודעות שלנו גם היא תלויה במטרה של הקמפיין שלנו אם מדובר במיתוג, הרצון שלנו הוא לחשוף את שם המותג שלנו כמה שיותר ולא כל כך חשובה לנו כמות ההקלקות(אם כי גם היא חשובה), אנחנו רוצים חשיפה וצריבה של המותג שלנו בזכרון של כמה שיותר גולשים. לעומת זאת אם הקמפיין שלנו מיועד ליצור תגובה ישירה של הגולש כמו רכישה, הרשמה או השארת פרטים אנחנו מעוניינים לחשוף את המודעה שלנו רק בפני אותם גולשים שאכן יגיבו למודעה באופן ישיר ובהתאם למה שאנחנו מעוניינים בו.

מודעות פייסבוק:

הפרסום בפייסבוק מטרתו להציג את המודעות שלנו במקום בו קהל היעד שלנו נמצא ברוב הזמן: בדף הבית שלהם בפייסבוק. השיקולים של פייסבוק לגבי ההחלטה מתי לפרסם את המודעה שלנו שונים במהותם מן השיקולים של גוגל והם מבוססים על מכנים משותפים.

לצורך ההסבר אשתמש בדוגמא: נניח ואני בעלים של חנות המוכרת מוצרי אלקטרוניקה בחנות אינטרנטית ואני רוצה להפנות לקוחות פוטנציאליים מתוך פייסבוק שיגיעו וירכשו את המוצרים שלי. כפי שציינתי בפוסט הקודם פייסבוק יודע ה"מי" של כל אחד מהחברים ברשת החברתית הזו, גילו, מינו, תחומי התעניינות שלו, מיקומו הגיאוגרפי ודברים נוספים. הפרופיל של הלקוח האידאלי שלי יכול להתפרש על פני טווח גילאים רחב, תחומי התעניינות רבים וגם מיקומים גאוגרפיים שונים ולכן עלינו להגדיר מספר מכנים משותפים שאליהם נתייחס בעת שנתכנן את מסע הפרסום בפייסבוק וננסה למצוא את קהל היעד המתאים עבורנו. למשל אחד המכנים המשותפים אולי הנוח ביותר לבדיקה הוא המתחרים שלנו. בדומה למחקר מילות המפתח, אותו אנחנו מבצעים בגוגל אדוורדס ובו אנחנו מחפשים את הביטוי המשותף לכל הגולשים המחפשים את המוצר שלנו, נשתמש בפייסבוק באותו הגיון ונכוון את הפרסום שלנו לאלו החברים בדפים של המתחרים שלנו בתחום המוצרים האלקטרוניים. זהו מכנה משותף לכל המתעניינים בתחום. כלומר שמות הדפים של המתחרים שלי הם באותו משקל כמו ביטויי החיפוש בגוגל. בבואנו לפרסם בפייסבוק, פרקטיקה נכונה וטובה היא לבדוק את הדפים של המתחרים שלנו, למיין אותם ולהגיע להבנה לאילו קבוצות לשייך אותם, כלומר תהליך דומה לייצור סטים של ביטויי חיפוש בגוגל אדוורדס.

בואו ונבדוק דוגמא נוספת: נניח ואנחנו רוצים לפרסם קמפיין בתחום השיווק, בבואנו להגדיר את קהל המטרה שלנו בבניית הקמפיין נישאל על ידי פייסבוק על תחום ההתעניינות של קהל היעד שלנו, ושם נכניס שם את הביטוי "שיווק", פייסבוק יציע לנו כל מיני אפשרויות של מיקוד: אם לפני הביטוי יופיע סימן הסולמית(#) מדובר בקהל יעד שעשה לייק בדף או דפים מתוך קבוצת הדפים שהנושא שלהם הוא שיווק. אם המילה מופיעה בלא סימן הסולמית לפניה מדובר בקהל שרשם שיווק, בצורה מפורשת, בפרופיל שלו כתחום התעניינות. אלו הם שני קהלי יעד שונים במהותם ברמת ההתעניינות שלהם בנושא וכדאי להתייחס לכך. וכך על ידי הגדרת מכנים משותפים אנחנו יכולים לכוון יותר ויותר במדוייק לקהל היעד שלנו ולאפשר לפייסבוק להבין מי הוא אותו קהל על מנת שתחשוף את המודעה שלנו בפניו.

אם החלטנו להשתמש בפרסום בגוגל או אם החלטנו להשתמש במודעות בפייסבוק או אולי אפילו בשניהם ביחד, עלינו לדעת מה אנחנו עושים עם אותו קהל יעד שלנו המגיע לדף הנחיתה שלנו, על כך בפוסטים הבאים.


פורסם בקטגוריה פרסום בגוגל, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>