פרסום בגוגל אדוורדס לעומת מודעות פייסבוק חלק 1

השוואה בין מערכת הפרסום גוגל אדוורדס והפרסום באמצעות מודעות בפייסבוק

דרך טובה להסביר את מערכת הפרסום בגוגל היא על ידי השוואתה למערכת הפרסום של פייסבוק. באופן טבעי נוח לנו לחשוב שכל מערכות הפרסום באינטרנט, המשתמשות במודעות זהות אחת לשניה, הרי בסופו של יום המטרה של כולן היא אחידה: לייצר ניראות גבוהה יותר ולהמיר את אותה ניראות בהתאם למטרת המפרסם המשתמש במערכת הפרסום. אבל כפי שתראו המטרה הזו היא הדבר המשותף היחידי בין מערכות הפרסום של גוגל אדוורדס ופייסבוק. ההבדל ביניהן נמצא כבר בדברים היסודיים ביותר כמו הצעת המחיר, סוגי המודעות וההרכב שלהן וגם בדברים מורכבים יותר כמו הדרך בה נבחר קהל היעד להצגת המודעה ומחוללי הדוחות.

על מנת לעזור לכם להבין את ההבדלים בין הפרסום בגוגל לבין הפרסום בפייסבוק אפרסם כאן סדרה של פוסטים שבהם אדון בשתי המערכות האלו ובהשוואה ביניהן, אפרט את היתרונות של כל אחת מהן וזאת על מנת שכל אחד מכם יוכל לבחור לו במערכת המתאימה לו בבואו לייצר מסע פרסום באינטרנט.

סקירת פרסום בגוגל אדוורדס:

מערכת הפרסום בגוגל אדוורדס מאפשרת למפרסם שני סוגים עיקריים של פרסום, כאשר שניהם מבוססים על שאילתת החיפוש של הגולש, כל פעם שהגולש מקליד שאילתה המכילה מילת או ביטוי חיפוש, גוגל מבצעת מכרז בין כל המפרסמים שמילת/ביטוי החיפוש הזו רלוונטית למודעות שלהם. ולאחר מכן היא מחליטה, בהתאם לקריטריונים שגוגל קבעה, מי המודעות שתופענה ובאילו מיקומים הן תופענה. סוג אחד של פרסום בגוגל הוא המודעות המופיעות בתוצאות החיפוש, המודעות הללו תופענה מעל לתוצאות החיפוש הרגילות(=האורגניות) בתוך רקע ורוד(עד 3 מודעות) ומשמאל (במידה והחיפוש בוצע  בעברית) לתוצאות החיפוש(עד 8 מודעות):

פרסום בגוגל - תוצאות החיפוש ומודעות הפרסום בגוגל

כמובן שהמיקומים הגבוהים יותר הם המיקומים הנחשקים היות ורוב הגולשים מקליקים עליהם. הגורמים המשפיעים על ההחלטה של גוגל לגבי עצם ההופעה בדף הראשון ולגבי מיקום המודעה בדף, הם כמה מוכן המפרסם לשלם עבור ההופעה וציון האיכות של אותה מילת מפתח במסע הפרסום בגוגל הספציפי, המודעות המופיעות במנוע החיפוש של גוגל הן מודעות מסוג מודעת טקסט.

סוג שני של פרסום בגוגל מבוסס על כך שגוגל מאפשר לבעלי אתרים להציג באתריהם מודעות של גוגל בדפים בהם יש אינפורמציה רלוונטית לביטוי החיפוש של הגולשים. כלומר גולש שבחר לגלוש לאתר מסויים שבו הוא ימצא אינפורמציה רלוונטית לנושא שמעניין אותו יפגוש שם גם מודעות של גוגל באותו נושא.

פרסום בגוגל - דוגמה למודעות ברשת המדיה

רשת האתרים שבהן תופענה המודעות נקראת "רשת המדיה(התוכן) של גוגל" ברשת הזו יש מיליוני אתרים המאפשרים לבעליהם להציג את המודעות של גוגל ולהרוויח עמלה בכל פעם שגולש מקליק על המודעה. המודעות ברשת התוכן יכולות להיות מסוג טקסט(כמו במנוע החיפוש), מסוג מודעת תמונה ומסוג מודעת וידאו.

שתי המערכות הנ"ל פועלות גם על מכשירי טלפון "חכמים".

במסגרת מלחמת העולמות בין גוגל ופייסבוק השיקה גוגל גם היא, רשת חברתית חדשה ששמה גוגל+ והיא אמורה להוות את הגורם המתחרה באופן ישיר בפייסבוק.

דבר נוסף שהושק לאחרונה על ידי גוגל הוא האפשרות ל"סמן" את הגולש כלקוח פוטנציאלי שלנו ואז להציג בפניו מודעה שלנו באתרים אחרים בהם הוא משוטט המערכת הזו נקראת גוגל רימרקטינג ועליה אדבר בפוסט נפרד.

כל האמור לעיל מצביע על כך שגוגל בעצם עוסקת ב"מה" כלומר מה הגולש מחפש ומה יש לאתר להציע בנושא שהגולש הקליד בביטוי החיפוש. כפי שנראה בהמשך זהו אחד ההבדלים הבולטים בין שתי השיטות.

סקירת מודעות בפייסבוק

קהל היעד לו בוחרת פייסבוק להציג את המודעות נבחר באמצעות ה-Opengraph  של פייסבוק, המערכת הזו עוקבת אחר כל לייק שלכם ואחרי כל עדכון סטטוס או תגובה ומחברת זאת לנתונים הדמוגרפיים שלכם כמו גיל, מין עיסוק מיקום וכד' ואז מחליטה בפני מי להציג את המודעות. למפרסם יש את האפשרויות לפלח את קהל היעד על פי נתונים דמוגרפיים שונים כאשר בכל פעם שהוא מוסיף תנאי המערכת מעדכנת את מספר האנשים הקיימים בקהל היעד הספציפי:

פרסום בגוגל לעומת פייסבוק - נתוני בחירת קהל היעד בפייסבוק

המודעות בפייסבוק הן מודעות המכילות גם טקסטים וגם תמונות, והן מופיעות בכל דף פייסבוק שאליו מגיע הגולש:

פרסום בגוגל לעות פרסום בפייסבוק, מודעות פייסבוק

פרסום בגוגל לעות פרסום בפייסבוק, מודעות פייסבוק

מתוך האמור לעיל קל לראות כי פייסבוק בניגוד לגוגל מתייחסת ל"מי" בבואה לבחור את קהל היעד שאליו תחשף המודעה ובזאת היא נבדלת מגוגל. פייסבוק תהפוך בקרוב גם למנוע חיפוש ובכך תעצים את התחרות הנטשת בינה לבין גוגל, אכן קרב בין ענקים על הפופולריות בקרב הגולשים ועל ההכנסה האדירה המתקבלת באמצעות מערכות ה פרסום בגוגל ובפייסבוק.


פורסם בקטגוריה פרסום בגוגל. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>